Pseudo kolędnicy

26 grudnia, 2009, Autor:

Czy u was są tacy pseudo kolędnicy? Bo u mnie w okolicy to jest ich trochę.  Kiedyś za czasów, kiedy ojcowie i dziadkowie kolędowali to było coś, a teraz?

Kolędnikami są często dzieci w wieku 5-11 lat.  Jakieś stroje to rzadkość, a szopki robią z jakiś miniaturowych kartonów (typu tesco itp.). Figurki zaś wycięte niedbale z papieru lub kupione np. białe z Caritasu. Kilka lat temu przyszli tacy  z owymi białymi figurkami, zaśpiewali niedbale kolędę, drugą z łaski  i chcą kasę. Tylko za co? (Ja też miałam takie figurki, kupiłam wtedy, by zrobić swoją szopkę). Za to, że parę słów powiedzieli (i za to, że istnieją).

Wczoraj byłam u rodziny, a jedna osoba z mojego domu (opowiedziała mi o tym) szła po drzewa i tacy „kolędnicy” się zjawili.  ( Nie mogli się  do mojej dalszej rodziny dostać, ponieważ przez deszcze powstało dużo błota). Było ich gdzieś z 5.  Mieli szczęście, ponieważ gdzieś piesek poleciał i nie narobił „szumu”. Było już gdzieś po 20 godz. (dwóch chłopców w strojach) i ciemno było, a ci już chcieli śpiewać . – Ależ proszę pana!- mówili. – My tylko zaśpiewamy i pójdziemy. Jednak domownik powiedział, że nie chce (bo idzie po drzewo) i grzecznie ich wyprosił. Później przyszli do znajomego z naszego osiedla, zaczęli zaraz niedbale śpiewać, a jakiś maluch wyciągał rękę na pieniążki jak jakiś żebrak. Ten znajomy dał im 5 zł, żeby się odwalili i wyprosił ich. Ci z oddala liczyli pieniążki i cieszyli się (mają już razem 60 zł!). Słyszałam, że na naszym osiedlu chodzili jeszcze inni kolędnicy – dziewczynka i chłopczyk w wieku 5-7 lat ze świeczką w ręce.

Kiedyś to jak jeździło się do rodziny gdzieś na wieś to było dobre kolędowanie i nie chodziło o kasę.  Zaśpiewali sporo kolęd i cieszyli się nawet z jakiegoś poczęstunku. Starali się, żeby wszystko ładnie wyglądało. Teraz takie dzieciaczki nawet uprzejmości nie mają za grosz. Moim zdaniem to psucie tradycji. Tylko dla pieniędzy…

Obecnie kolędnicy bardzo mi się kojarzą z wyłudzaczami pieniędzy, choć nie chcę tak kojarzyć.

1 Wkurwik2 Wkurwiki3 Wkurwiki4 Wkurwiki5 Wkurwików6 Wkurwików7 Wkurwików8 Wkurwików9 Wkurwików10 Wkurwików (oceniano 8 raz(y), średnia ocen: 7,00 na 10)
Loading...
Lubisz to, kurwa?!
Kategoria Różności

komentarze 2 do “Pseudo kolędnicy”

  1.  admin pisze:
    27 grudnia, 2009 o godzinie 08:08

    Zasadniczo się zgadzam, kolędnicy dzisiaj to bardziej wyłudzacze pieniędzy, robią to strasznie niedbale i jak tacy do mnie przyjdą to tylko daje im pare złotych żeby czym prędzej sobie poszli. A oni tylko na to czekają, bo nikomu nie chce się śpiewać całej kolędy.

  2.  Ark pisze:
    8 stycznia, 2010 o godzinie 18:29

    Z innej strony – skoro pozostawienie w domu dzieciaka do lat 7 jest karalne, to jak patrzeć na wypuszczenie 5-latka na takie kolędowanie?

Napisz komentarz